Stezka Chvála stromů

Náročnost: cca 2,5 km

O stezce

Naučná stezka Chvála stromů osázená nejen tuzemskými, ale i exotickými dřevinami začíná na náměstí ve Křtinách a končí v nedalekém křtinském arboretu. Trasa dlouhá přibližně dva kilometry je lemována lavičkami a naučnými tabulemi, stromy jsou opatřeny informačními visačkami. Turisty čeká na trase třináct zastavení, mezi třináctým zastavením a cílem, jímž je Arboretum Křtiny, vybudoval Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP Křtiny) nový mostek a pěšinu, která příchozím umožní bezpečně dojít až k bráně arboreta.

Zastavení jsou věnovaná jednotlivým rodům dřevin, a to bříze, habru, jasanu, dubu, javoru, jedli, smrku, jeřábu, lípě, buku, borovici, modřínu a směsi exot.

Na každém stanovišti se nachází zhruba 10 různých druhů daného rodu, druhy tak můžete na jednom místě srovnávat a zjišťovat rozdíly mezi nimi. Stromy jsou opatřeny visačkami, z nichž se kolemjdoucí dozví český a latinský název dřeviny, čeleď a kde všude se můžou se stromem setkat.

Na pohled zajímavé soubory stromů přitahovaly odpradávna pozornost kolemjdoucích. Co tady ale chybělo, byly panely, z nichž by se lidé o daných stromech dozvěděli leccos zajímavého. To se teď změnilo, forma rozšíření obzoru je čtivá a zábavná. Čtenář se například dozví, jaké vlastnosti má dřevo stromu, který má před sebou, k čemu se hodí listí či plody nebo jak dané dřevo využívali naši předkové. A pokud by chtěl někdo přece jen spíše encyklopedické znalosti, stačí, když si načte na každém panelu QR kód.