Vinný lístek

Na výběr z následujících vinic:

Mendelova univerzita v Brně – Školní zemědělský podnik Žabčice - logo
Mendelova univerzita v Brně – Školní zemědělský podnik Žabčice

Vinice Školního zemědělského podniku Žabčice, který je v majetku Mendelovy univerzity v Brně, náleží do Velkopavlovické vinohradnické oblasti, její nejsevernější části. Nepříznivé půdní podmínky pro polní výrobu umožňují rozšíření pěstování vinné révy kvalitních odrůd, nejzastoupenějšími odrůdami jsou: Rulandské šedé, Muller - Thurgau, Sauvignon, Tramín, Pálava a Veltlínské zelené. Z modrých odrůd se s místními podmínkami nejlépe vyrovnává Svatovavřinecké. Mimořádně kvalitní vína jsou tradičně vyráběna z hroznů Pálavy, Rulandského šedého a Tramínu. V rámci sortimentu, potřebného k výukové činnosti, je pěstováno 25 odrůd včetně některých zajímavých kříženců. O kvalitě hroznů a následně i vína, která je ovlivněna kvalitou ošetření proti chorobám a škůdcům, svědčí skutečnost, že Školní zemědělský podnik Žabčice v posledních pěti letech získal na Valtických vinných trzích 14 zlatých, 4 stříbrné a 4 bronzové medaile. Nejvyšší ocenění si odnáší vína školního podniku i z místních výstav a pravidelně bývají vína pracoviště Žabčice hodnocena i jako šampióni výstav. V roce 2005 byla velmi citlivě provedena rekonstrukce nádherného historického vinného sklepa v obci Ledce. Tím byly získány velmi vhodné prostory jak pro archivní skladování vína, tak i pro reprezentační účely univerzity.

0,75 l Bílá vína
Tramín červený s přívlastkem výběr z hroznů, 2016, polosladké 299 Kč

Víno zlatožluté barvy, ve vůni lze najít čajovou růži, koření, med, tropické ovoce, skořici, líčí. Chuť je plná, kořenitá s nižší kyselinkou, se sladce medovými tóny rozinek a dlouhou perzistencí. Při konzumaci je vhodné mít dostatek času k vychutnání všech zážitků, které nabízí. Doporučujeme k dezertům, zrajícím sýrům, k zeleninovým salátům nebo k těstovinám se smetanovým základem.

Pálava s přívlastkem výběr z hroznů, 2015, polosladké 279 Kč

Víno tramínového typu, po delším ležení na láhvi jemně aromatické. V chuti plné, extraktivní, do nazrálého tropického ovoce, kandovaného ovoce. Vhodné jako doplněk plnějších úprav bílých mas, např. grilovaného kuřecího, čínské kuchyně.

Hibernal s přívlastkem pozdní sběr, 2015, suché 239 Kč

Odrůda vyšlechtěná v Německu patřící do skupiny odrůd PIWI – odrůdy odolné proti houbovým chorobám. Víno charakterem blízké Ryzlinku Rýnskému, žluto zelené barvy, intenzívní ovocité vůně, v plné chuti lze nalézt hlavně tóny citrusového ovoce, černého rybízu, zralé broskve. Doporučeno k bílým masům a mořským plodům.

Rulandské šedé s přívlastkem pozdní sběr, 2016, suché 219 Kč

Víno z původní rodiny vín burgundských. Vyznačuje se plnou, kulatou chutí s náznaky lehké chlebovinky a příjemným dozvukem. Vhodné zejména k výraznějším pokrmům a pikantnějším sýrům.

Sauvignon s přívlastkem kabinet, 2015, suché 219 Kč

S chutí šťavnatou a plnou, s příjemnou kyselinkou. Vůně se vyznačuje decentní hluchavkou a mírnými tóny po angreštu. Výtečně se hodí k výrazným sýrům, ale také k zákuskům. Ideální je i jen tak, pro potěšení.

Chardonnay, jakostní odrůdové, 2017, suché 199 Kč

Víno lehčího svěžího typu, s příjemnou kyselinkou a malým náznakem zbytkového cukru, v chuti minerální, lehce do zelených jablíček. Vhodné k bílému masu, kuřeti, nebo ještě lépe k bílé rybě.

Veltlínské zelené, jakostní odrůdové, 2013, suché 179 Kč

Víno s typickou žlutozelenou barvou, ve vůni charakterem zeleného pepře, lipového květu a mandlí, s chutí svěží s ovocnými tóny zeleného jablka. Doporučujeme k bílým masům, kuře, krůta, pstruh, candát, kuřecímu salátu a těstovinám.

0,75 l Červená vína
Rulandské modré, s přívlastkem pozdní sběr, 2016, suché 259 Kč

Víno rubínové barvy s oranžovými až zlatavýmimi tóny na okraji sklenky, s ovocnou vůní s kořenitými tóny. Chuť je plná, s nízkým obsahem kyselin a jemnou tříslovinou. Ve vůni a chuti lze nalézt tóny ostružin, malin, švestek a brusinek. Doporučuje se podávat k pečeným masům, jemným úpravám zvěřiny a dalším tmavým masům.

Cabernet Moravia, jakostní odrůdové, 2015, suché 219 Kč

Odrůda vyšlechtěná na Jižní Moravě Lubomírem Glosem v devadesátých letech minulého století, v té době pracovníkem VŠZ na pracovišti v Lednici. Víno granátové barvy s fialovými odlesky, plnou hutnou chutí s výraznou tříslovinkou. Doporučujeme k výrazným sýrům a vepřovému masu.

Svatovavřinecké, jakostní odrůdové, 2017, suché 179 Kč

Starobylá odrůda modrého vína. ČR je největším pěstitelem této odrůdy na světě! Víno rubínové barvy s fialovými odstíny, v chuti po švestkách až povidlech s tóny černého rybízu a výraznými tříslovinami. Doporučujeme ke zvěřině, vepřovým kořeněným pokrmům, husám, kachnám.

Střední odborná škola vinařská Valtice - logo
Střední odborná škola vinařská Valtice

0,75 l Bílé víno
Rulandské šedé, výběr z bobulí, 2011, sladké 349 Kč

Hutné, elegantní víno s chlebnatými tóny, jak ve vůni, tak v chuti. Plné, harmonické s výrazným zbytkovým cukrem, jenž vínu dodává mohutnou strukturu chuti.

Vinařství Antonína Koníčka – Celaria s.r.o. - logo
Vinařství Antonína Koníčka – Celaria s.r.o.

Malé vinařství se nachází v obci Popice u Znojma. Zdejší malebná příroda jižního okraje Národního parku Podyjí, historická vesnická architektura a pečlivě obdělávané vinohrady rozložené v kulturní krajině poskytují návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru této části Znojemské vinařské oblasti. Hrozny pro tato vína pocházejí z vinic, kde je uplatňován citlivý přístup k ekologii. Při vlastní výrobě pak výrobce respektuje přirozené biodynamické procesy. Vznikají tak vína, která zrají v dubových a akátových sudech v prostorách 200 let starého historického sklepa. Vinařství, jeho filozofii a způsob výroby vína vede Antonín Koníček, absolvent SVŠ Valtice, MENDELU v Brně a držitel všech degustátorských osvědčení a zkoušek v České republice. Více než dvacetiletá praxe ve vinařství Modrý sklep utvářela pohled na výrobu vína, jakožto nejpřírodnějšího alkoholického nápoje, který provází lidstvo tisíce let.

0,75l Bílá vína
Popický Muškát, moravské zemské víno, 2019, suché 229 Kč

Nečekejte omamný Muškát! Takový já nedělám! Pokud chci vychutnávat suchý Muškát, musí být jeho vůně decentní, aby se nenarušila harmoničnost těchto složek vína, které má vůni lehce muškátovou a zároveň citrusovou, pikantní chutí a v dochuti může připomínat grep s jemnými hořčinkami.

Spielberger Robinia, moravské zemské víno, 2019, suché 249 Kč

Základem tohoto vína byly stejné hrozny Veltlínského zeleného, jako u předchozího vína. Rozdíl je ve zrání, které probíhá v sudu k akátového dřeva. Ten neúplně dokvašený cukr a nižší obsah alkoholu dal vínu jemnost, vůni louky a ovocitou svěžest v dochuti.

Spielberger Quercus, moravské zemské víno, 2019, suché 249 Kč

Název vína vychází ze jména vinice a dubového sudu, který byl použit při zrání. Jedená se o kořenité Veltlínské zelené s charakteristickými taninovými tóny, ale bez tvrdých kyselin, jak se občas stává a se zajímavou minerální dochutí. Je to pikantní víno vhodné k dlouhým ochutnávkám.

Pinot Gris, moravské zemské víno, 2019, polosuché 249 Kč

Rok 2019 byl vynikající! Vůně může připomínat hruškový kompot a med. Kořenité víno s nepatrným zbytkovým cukrem. Nemám rád sladká vína, ale ne všechna mají být suchá. Aromatické odrůdy a třeba i Pinot gris by měl být hedvábný, perzistentní, milý, a proto mu vyhovuje vyšší obsah zbytkového neprokvašeného cukru.

0,75l Červené víno
Frankovka, moravské zemské víno, 2019, suché 229 Kč

Frankovka je odrůda, která se pěstuje převážně ve střední Evropě. Víno má rubínovou barvu s fialovými odlesky, vůně může připomínat třešně, višně a nese zároveň stopu zrání v dubovém sudu. Je to červené víno s ovocitým charakterem pro každou příležitost. Zkuste ho vychladit!

0,75l Růžové víno
Svatovavřinecké rosé, moravské zemské víno, 2019, polosuché 229 Kč

Připravte se na výraznou vůni ovoce připomínající kompotované třešně a čerstvé maliny. Víno má výrazný švih s ovocným charakterem, zejména v dochuti. Lehké víno s nízkým obsahem alkoholu, kdy máte pocit, že ho ani necítíte. Proto se víno podobá ovocné šťávě a lehce se pije.

Vinařství Bannert - logo
Vinařství Bannert

Vinařství Bannert je rodinné vinařství na úpatí kopce Manhartsberg uprostřed vinic v okolí města Retz. Společnost, která nyní obhospodařuje již čtvrtou generaci, vlastní 30 hektarů vinic, kde je kladen důraz na vinifikaci bílých vín. Výběr hroznů je prováděn ručně a jsou v optimální dobu sbírány jen plně vyzrálé hrozny. Tento způsob kontroly kvality zaručuje jen ty nejlepší hrozny pro jemné zpracování. Ve spojení s inovativními vinařskými technologiemi a zkušenostmi vinařů je tajný recept těchto vysoce kvalitních vín. Vína jsou držiteli několika mezinárodních uznání včetně ceny za „Nejlepší vinařství“.

0,75l Bílá vína
0,5 l Ryzlink rýnský „Výběr“ (Riesling vom Urgestein „Auslese“) 370 Kč

Výběr z hroznů se vyznačuje vysokou cukernatostí při sběru a ve víně se zachoval tento přírodní zbytkový cukr. Odrůda ryzlink rýnský je vhodná právě na tato predikát- ní vína, protože i přes velmi sladkou chuť si zachovává díky pikantní kyselině lehkost a neutuchající zážitek při výjimečných setkáních s přáteli. Vhodné k různým sýrům a dezertům.

Burgunské bílé (Weissburgunder „Sündlasberg“ 2014) 270 Kč

Naše nejsilnější a nejextraktivnější víno z nejvýše položené trati je příjemně kořenité. V chuti se snoubí mnoho nádherných tónu mandlí, jablíček, medu díky vysoké vy- zrálosti hroznů a ty nám dávají dlouhotrvající neutuchající pocit blahosti na jazyku. Vhodné k asijské kuchyni.

Ryzlink rýnský z Urgenstein (Riesling vom Urgestein „Sündlasberg“ 2014) 220 Kč

Ve vůni, ale i na jazyku vás zaujme typická minerálnost. Při napití si všimnete lehkého nádechu po ořechu s náznakem heřmánku. Lehké kyseliny a dlouhá ovocná chuť vám vykouzlí radost k dalšímu osvěžení. Vhodné podávat ke grilu a rybám.

0,75l Červená vína
Cuveé (Cuveé Schatzberg) 420 Kč

Toto velkolepé Cuveé z Cabernetu sauvignon, Merlotu a Zweigetrebe je silné víno. V chuti najdeme spousty různých vůní díky směsi 3 odrůd, které se vyznačují ovocností, kořenitostí, tříslovinami, hořkými tony se špetkou sladkosti. Vhodné k výjimečným chvílím se svými milými. Vhodné ke kořenitým jídlům a divočině.

Svatovavřinecké „Reserve“ (St. Laurent „Reserve“ 2013) 270 Kč

Toto silné Svatovavřinecké z Hory Křížů je hodně ovocné s nádechem čokolády, rybí- zu a lesního ovoce. Na jazyku cítíme výrazné třísloviny, které ale dokonale kopírují ex- trakt, který dlouho vydrží v ústech. Vhodné ke skladování a víno má velký potenciál k archivaci. Vhodné podávat k hovězímu.

0,75l Šumivá vína
Frizzante Rosé 2014 190 Kč

Toto perlivé víno s příjemnou třpytivou růžovou barvou voní po čerstvých lesních plodech. Díky velmi jemnému perlení na jazyku je toto Frizzante vhodné do letních horkých měsíců a vždy toužíte po dalším doušku. Podáváme jako aperitiv.

Frizzante Perla Vera 190 Kč

Svěží, ovocný charakter je výraz pro letní radost ze života. Pitelné Frizzante je vhodné jako aperitiv nebo doprovod k hlavnímu jídlu. Lehké perlená nám připomíná zelené jablko a exotické líčí. Vhodné jako aperitiv nebo osvěžení v letních měsících.

Vinné sklepy Lechovice, spol. s r. o. - logo
Vinné sklepy Lechovice, spol. s r. o.

Znojemská vinařská oblast tradiční výrobce kvalitních vín z vlastních vinic Vinné sklepy Lechovice patří k tradičním výrobcům kvalitních přírodních vín ve Znojemské vinařské oblasti, kde pěstování révy má hluboké kořeny. Nejstarší dochované záznamy sahají až do roku 1723, kdy bylo v zámeckém parku v Lechovicích povoleno samotné hloubení sklepa. O 114 let později, přesně roku 1837, byl sklep dokončen a jeho další historie se váže k rodině hraběte Kübecka. Společnost obhospodařuje 230 ha vinic, jejichž poloha je zachována již po staletí. Vinice spadají do katastru vinařských obcí Borotice, Božice a Oleksovice. V této oblasti jsou v popředí především bílá aromatická vína. V těchto severnějších oblastech zrají hrozny pomaleji, ale díky intenzivnímu slunečnímu záření na jižních svazích dosahují vysoké kvality a aromatičnosti. Odrůdová vína jakostní jsou vyráběna pouze z produkce námi obhospodařovaných vinic. Jedině toto spojení vede k dosažení vysoké jakosti, jelikož ta roste již ve vinici, a opravňuje k označení vína „Plněno vinohradníkem

0,75 l Bílá vína
Sylvánské zelené s přívlastkem pozdní sběr, 2016, polosuché 269 Kč

Víno je žlutozelené barvy s jemně pikantní ovocnou vůní. Chuť je plná, extraktivní, mírně kořenitá, s příjemným zbytkem cukru a svěží kyselinkou v závěru. Sylvánské zelené je starobylá moštová odrůda, vzniklá samovolným křížením odrůd rakouské bílé x Tramín červený. Doporučujeme: ke krůtě, mečounovi, salátům Caprese, Nicoise, těstovinám se smetanovým základem.

Ryzlink rýnský s přívlastkem pozdní sběr, 2015/2016, polosladké 249 Kč

Odrůda právem nazývána „králem vín“, pocházející z údolí horního toku Rýna. Víno se záblesky zelenkavé barvy. Ve vůni lze nalézt tóny zeleného jablka, meruňky i lipového květu. Chuť výrazná, s pikantní kyselinkou s dlouhotrvajícím vjemem, přinášejícím krásný požitek. Doporučujeme podávat k huse, kachně, zrajícím sýrům a ovocným a vanilkovým dezertům.

Müller Thurgau s přívlastkem pozdní sběr, 2015, polosladké 249 Kč

Víno světle žlutozelené barvy, s vůní jemnou květinovou až ovocnou, harmonické měkčí chuti s nižším obsahem kyselin a příjemným zbytkovým cukrem. Doporučujeme k mořským rybám, kuřeti či Ceasar salátu.

Muškát moravský, moravské zemské víno, 2017, polosuché 199 Kč

Tato odrůda vznikla křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube a původní název byl MOPR. Víno světle žluté barvy, s výraznou muškátovou vůní a velice lehkou a harmonickou chutí, doprovázenou jemnými ovocnými tóny. Skvěle se skloubí s chutí jemných paštik nebo plodů moře, kuřete, jemných ryb a lze jej úspěšně kombinovat i s mírně sladkými pokrmy.

Rulandské šedé, moravské zemské víno, 2017, suché 199 Kč

Víno světle žluté barvy, se svěží muškátovou vůní, s jemnou kořenitou chutí, a příjemným zbytekm cukru. Odrůda vznikla křížením odrůd Bratislavské bílé a Čabaňská perla ve třicátých letech 20tého století v Maďarsku v Keczkemétu.

0,75 l Červená vína
Cabernet Sauvignon, moravské zemské víno, 2016, polosuché 199 Kč

Víno granátové barvy s příjemným ovocným aroma s tóny ostružin, fialek a zelené papriky. V chuti mohutné s taninovou strukturou, příjemným cukrem a dlouhou perzistencí. Vhodné k hovězímu masu a ke zvěřině.

Modrý Portugal, moravské zemské víno, 2016, suché 199 Kč

Suché červené víno jemné, lahodné až květinové chuti. Bez výraznějšího obsahu kyselin a trpkého taninu a proto sametově měkké, se sytě červeným až granátovým zbarvením.

0,75 l Sekty
Sekt Lechovice, brut, demi sec, rose brut, rose demi sec 349 Kč

Jakostní šumivé víno – sekt vyráběný tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi, tedy metodou, kterou údajně čirou náhodou objevil v roce 1668 poloslepý mnich Dom Perignon v opatství Huttvillers ve Francii. Metoda spočívá v druhotném zakvašení již hotového vína v lahvích a jejich těsném uzavření korunkovou zátkou. Prokvašením tohoto vína vzniká v lahvi kvasniční kal, který se odstraňuje odstřelením  tzv. degoržováním, při využití v lahvi nahromaděného oxidu uhličitého, jenž ve víně následně způsobuje jemné perlení. Sekt byl vyroben z vína s nižším extraktem (samotok) pro lepší perlení a menším obsahem alkoholu pro lepší prokvášení

0,75l Růžová vína
Zweigeltrebe rose, moravské zemské víno, 2017, polosladké 199 Kč

Polosladké Zweigeltrebe jemně lososové barvy, s vůní drobného červeného ovoce s nádechem smetany. V chuti směs třešňového a jahodového kompotu a zralých malin. S vyšším zbytkem cukru a svěží kyselinkou.

Frankovka rose, moravské zemské víno, 2017, polosladké 199 Kč

Víno lososové barvy s jemnou vůní drobného červeného ovoce, v chuti příjemně jemné, díky vyššímu zbytku cukru zakulacené, se svěží kyselinkou v dochuti. Hodí se například k salátu Caprese, k těstovinám, jemným úpravám ryb, či tvarohovým moučníkům.

Všechny nápoje z tohoto lístku obsahují alergen č. 12 (oxid siřičitý).