Vinný lístek

Na výběr z následujících vinic:

Mendelova univerzita v Brně – Školní zemědělský podnik Žabčice - logo
Mendelova univerzita v Brně – Školní zemědělský podnik Žabčice

Vinice Školního zemědělského podniku Žabčice, který je v majetku Mendelovy univerzity v Brně, náleží do Velkopavlovické vinohradnické oblasti, její nejsevernější části. Nepříznivé půdní podmínky pro polní výrobu umožňují rozšíření pěstování vinné révy kvalitních odrůd, nejzastoupenějšími odrůdami jsou: Rulandské šedé, Muller - Thurgau, Sauvignon, Tramín, Pálava a Veltlínské zelené. Z modrých odrůd se s místními podmínkami nejlépe vyrovnává Svatovavřinecké. Mimořádně kvalitní vína jsou tradičně vyráběna z hroznů Pálavy, Rulandského šedého a Tramínu. V rámci sortimentu, potřebného k výukové činnosti, je pěstováno 25 odrůd včetně některých zajímavých kříženců. O kvalitě hroznů a následně i vína, která je ovlivněna kvalitou ošetření proti chorobám a škůdcům, svědčí skutečnost, že Školní zemědělský podnik Žabčice v posledních pěti letech získal na Valtických vinných trzích 14 zlatých, 4 stříbrné a 4 bronzové medaile. Nejvyšší ocenění si odnáší vína školního podniku i z místních výstav a pravidelně bývají vína pracoviště Žabčice hodnocena i jako šampióni výstav. V roce 2005 byla velmi citlivě provedena rekonstrukce nádherného historického vinného sklepa v obci Ledce. Tím byly získány velmi vhodné prostory jak pro archivní skladování vína, tak i pro reprezentační účely univerzity.

0,75 l Bílá vína
Tramín červený s přívlastkem výběr z hroznů, 2016, polosladké 299,-

Víno zlatožluté barvy, ve vůni lze najít čajovou růži, koření, med, tropické ovoce, skořici, líčí. Chuť je plná, kořenitá s nižší kyselinkou, se sladce medovými tóny rozinek a dlouhou perzistencí. Při konzumaci je vhodné mít dostatek času k vychutnání všech zážitků, které nabízí. Doporučujeme k dezertům, zrajícím sýrům, k zeleninovým salátům nebo k těstovinám se smetanovým základem.

Pálava s přívlastkem výběr z hroznů, 2015, polosladké 279,-

Víno tramínového typu, po delším ležení na láhvi jemně aromatické. V chuti plné, extraktivní, do nazrálého tropického ovoce, kandovaného ovoce. Vhodné jako doplněk plnějších úprav bílých mas, např. grilovaného kuřecího, čínské kuchyně.

Hibernal s přívlastkem pozdní sběr, 2015, suché 239,-

Odrůda vyšlechtěná v Německu patřící do skupiny odrůd PIWI – odrůdy odolné proti houbovým chorobám. Víno charakterem blízké Ryzlinku Rýnskému, žluto zelené barvy, intenzívní ovocité vůně, v plné chuti lze nalézt hlavně tóny citrusového ovoce, černého rybízu, zralé broskve. Doporučeno k bílým masům a mořským plodům.

Rulandské šedé s přívlastkem pozdní sběr, 2016, suché 219,-

Víno z původní rodiny vín burgundských. Vyznačuje se plnou, kulatou chutí s náznaky lehké chlebovinky a příjemným dozvukem. Vhodné zejména k výraznějším pokrmům a pikantnějším sýrům.

Sauvignon s přívlastkem kabinet, 2015, suché 219,-

S chutí šťavnatou a plnou, s příjemnou kyselinkou. Vůně se vyznačuje decentní hluchavkou a mírnými tóny po angreštu. Výtečně se hodí k výrazným sýrům, ale také k zákuskům. Ideální je i jen tak, pro potěšení.

Chardonnay, jakostní odrůdové, 2017, suché 199,-

Víno lehčího svěžího typu, s příjemnou kyselinkou a malým náznakem zbytkového cukru, v chuti minerální, lehce do zelených jablíček. Vhodné k bílému masu, kuřeti, nebo ještě lépe k bílé rybě.

Veltlínské zelené, jakostní odrůdové, 2013, suché 179,-

Víno s typickou žlutozelenou barvou, ve vůni charakterem zeleného pepře, lipového květu a mandlí, s chutí svěží s ovocnými tóny zeleného jablka. Doporučujeme k bílým masům, kuře, krůta, pstruh, candát, kuřecímu salátu a těstovinám.

0,75 l Červená vína
Rulandské modré, s přívlastkem pozdní sběr, 2016, suché 259,-

Víno rubínové barvy s oranžovými až zlatavýmimi tóny na okraji sklenky, s ovocnou vůní s kořenitými tóny. Chuť je plná, s nízkým obsahem kyselin a jemnou tříslovinou. Ve vůni a chuti lze nalézt tóny ostružin, malin, švestek a brusinek. Doporučuje se podávat k pečeným masům, jemným úpravám zvěřiny a dalším tmavým masům.

Cabernet Moravia, jakostní odrůdové, 2015, suché 219,-

Odrůda vyšlechtěná na Jižní Moravě Lubomírem Glosem v devadesátých letech minulého století, v té době pracovníkem VŠZ na pracovišti v Lednici. Víno granátové barvy s fialovými odlesky, plnou hutnou chutí s výraznou tříslovinkou. Doporučujeme k výrazným sýrům a vepřovému masu.

Svatovavřinecké, jakostní odrůdové, 2017, suché 179,-

Starobylá odrůda modrého vína. ČR je největším pěstitelem této odrůdy na světě! Víno rubínové barvy s fialovými odstíny, v chuti po švestkách až povidlech s tóny černého rybízu a výraznými tříslovinami. Doporučujeme ke zvěřině, vepřovým kořeněným pokrmům, husám, kachnám.

Vinné sklepy Lechovice, spol. s r. o. - logo
Vinné sklepy Lechovice, spol. s r. o.

Znojemská vinařská oblast tradiční výrobce kvalitních vín z vlastních vinic Vinné sklepy Lechovice patří k tradičním výrobcům kvalitních přírodních vín ve Znojemské vinařské oblasti, kde pěstování révy má hluboké kořeny. Nejstarší dochované záznamy sahají až do roku 1723, kdy bylo v zámeckém parku v Lechovicích povoleno samotné hloubení sklepa. O 114 let později, přesně roku 1837, byl sklep dokončen a jeho další historie se váže k rodině hraběte Kübecka. Společnost obhospodařuje 230 ha vinic, jejichž poloha je zachována již po staletí. Vinice spadají do katastru vinařských obcí Borotice, Božice a Oleksovice. V této oblasti jsou v popředí především bílá aromatická vína. V těchto severnějších oblastech zrají hrozny pomaleji, ale díky intenzivnímu slunečnímu záření na jižních svazích dosahují vysoké kvality a aromatičnosti. Odrůdová vína jakostní jsou vyráběna pouze z produkce námi obhospodařovaných vinic. Jedině toto spojení vede k dosažení vysoké jakosti, jelikož ta roste již ve vinici, a opravňuje k označení vína „Plněno vinohradníkem

0,75 l Bílá vína
Sylvánské zelené s přívlastkem pozdní sběr, 2016, polosuché 269,-

Víno je žlutozelené barvy s jemně pikantní ovocnou vůní. Chuť je plná, extraktivní, mírně kořenitá, s příjemným zbytkem cukru a svěží kyselinkou v závěru. Sylvánské zelené je starobylá moštová odrůda, vzniklá samovolným křížením odrůd rakouské bílé x Tramín červený. Doporučujeme: ke krůtě, mečounovi, salátům Caprese, Nicoise, těstovinám se smetanovým základem.

Ryzlink rýnský s přívlastkem pozdní sběr, 2015/2016, polosladké 249,-

Odrůda právem nazývána „králem vín“, pocházející z údolí horního toku Rýna. Víno se záblesky zelenkavé barvy. Ve vůni lze nalézt tóny zeleného jablka, meruňky i lipového květu. Chuť výrazná, s pikantní kyselinkou s dlouhotrvajícím vjemem, přinášejícím krásný požitek. Doporučujeme podávat k huse, kachně, zrajícím sýrům a ovocným a vanilkovým dezertům.

Müller Thurgau s přívlastkem pozdní sběr, 2015, polosladké 249,-

Víno světle žlutozelené barvy, s vůní jemnou květinovou až ovocnou, harmonické měkčí chuti s nižším obsahem kyselin a příjemným zbytkovým cukrem. Doporučujeme k mořským rybám, kuřeti či Ceasar salátu.

Muškát moravský, moravské zemské víno, 2017, polosuché 199,-

Tato odrůda vznikla křížením odrůd Muškát Ottonel a Prachttraube a původní název byl MOPR. Víno světle žluté barvy, s výraznou muškátovou vůní a velice lehkou a harmonickou chutí, doprovázenou jemnými ovocnými tóny. Skvěle se skloubí s chutí jemných paštik nebo plodů moře, kuřete, jemných ryb a lze jej úspěšně kombinovat i s mírně sladkými pokrmy.

Rulandské šedé, moravské zemské víno, 2017, suché 199,-

Víno světle žluté barvy, se svěží muškátovou vůní, s jemnou kořenitou chutí, a příjemným zbytekm cukru. Odrůda vznikla křížením odrůd Bratislavské bílé a Čabaňská perla ve třicátých letech 20tého století v Maďarsku v Keczkemétu.

0,75l Růžová vína
Zweigeltrebe rose, moravské zemské víno, 2017, polosladké 199,-

Polosladké Zweigeltrebe jemně lososové barvy, s vůní drobného červeného ovoce s nádechem smetany. V chuti směs třešňového a jahodového kompotu a zralých malin. S vyšším zbytkem cukru a svěží kyselinkou.

Frankovka rose, moravské zemské víno, 2017, polosladké 199,-

Víno lososové barvy s jemnou vůní drobného červeného ovoce, v chuti příjemně jemné, díky vyššímu zbytku cukru zakulacené, se svěží kyselinkou v dochuti. Hodí se například k salátu Caprese, k těstovinám, jemným úpravám ryb, či tvarohovým moučníkům.

0,75 l Červená vína
Cabernet Sauvignon, moravské zemské víno, 2016, polosuché 199,-

Víno granátové barvy s příjemným ovocným aroma s tóny ostružin, fialek a zelené papriky. V chuti mohutné s taninovou strukturou, příjemným cukrem a dlouhou perzistencí. Vhodné k hovězímu masu a ke zvěřině.

Modrý Portugal, moravské zemské víno, 2016, suché 199,-

Suché červené víno jemné, lahodné až květinové chuti. Bez výraznějšího obsahu kyselin a trpkého taninu a proto sametově měkké, se sytě červeným až granátovým zbarvením.

0,75 l Sekty
Sekt Lechovice, brut, demi sec, rose brut, rose demi sec 349,-

Jakostní šumivé víno – sekt vyráběný tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi, tedy metodou, kterou údajně čirou náhodou objevil v roce 1668 poloslepý mnich Dom Perignon v opatství Huttvillers ve Francii. Metoda spočívá v druhotném zakvašení již hotového vína v lahvích a jejich těsném uzavření korunkovou zátkou. Prokvašením tohoto vína vzniká v lahvi kvasniční kal, který se odstraňuje odstřelením  tzv. degoržováním, při využití v lahvi nahromaděného oxidu uhličitého, jenž ve víně následně způsobuje jemné perlení. Sekt byl vyroben z vína s nižším extraktem (samotok) pro lepší perlení a menším obsahem alkoholu pro lepší prokvášení

Střední odborná škola vinařská Valtice - logo
Střední odborná škola vinařská Valtice

0,75 l Bílé víno
Rulandské šedé, výběr z bobulí, 2011, sladké 349,-

Hutné, elegantní víno s chlebnatými tóny, jak ve vůni, tak v chuti. Plné, harmonické s výrazným zbytkovým cukrem, jenž vínu dodává mohutnou strukturu chuti.

Vinařství Bannert - logo
Vinařství Bannert

Vinařství Bannert je rodinné vinařství na úpatí kopce Manhartsberg uprostřed vinic v okolí města Retz. Společnost, která nyní obhospodařuje již čtvrtou generaci, vlastní 30 hektarů vinic, kde je kladen důraz na vinifikaci bílých vín. Výběr hroznů je prováděn ručně a jsou v optimální dobu sbírány jen plně vyzrálé hrozny. Tento způsob kontroly kvality zaručuje jen ty nejlepší hrozny pro jemné zpracování. Ve spojení s inovativními vinařskými technologiemi a zkušenostmi vinařů je tajný recept těchto vysoce kvalitních vín. Vína jsou držiteli několika mezinárodních uznání včetně ceny za „Nejlepší vinařství“.

0,75l Bílá vína
0,5 l Ryzlink rýnský „Výběr“ (Riesling vom Urgestein „Auslese“) 370,-

Výběr z hroznů se vyznačuje vysokou cukernatostí při sběru a ve víně se zachoval tento přírodní zbytkový cukr. Odrůda ryzlink rýnský je vhodná právě na tato predikát- ní vína, protože i přes velmi sladkou chuť si zachovává díky pikantní kyselině lehkost a neutuchající zážitek při výjimečných setkáních s přáteli. Vhodné k různým sýrům a dezertům.

Burgunské bílé (Weissburgunder „Sündlasberg“ 2014) 270,-

Naše nejsilnější a nejextraktivnější víno z nejvýše položené trati je příjemně kořenité. V chuti se snoubí mnoho nádherných tónu mandlí, jablíček, medu díky vysoké vy- zrálosti hroznů a ty nám dávají dlouhotrvající neutuchající pocit blahosti na jazyku. Vhodné k asijské kuchyni.

Ryzlink rýnský z Urgenstein (Riesling vom Urgestein „Sündlasberg“ 2014) 220,-

Ve vůni, ale i na jazyku vás zaujme typická minerálnost. Při napití si všimnete lehkého nádechu po ořechu s náznakem heřmánku. Lehké kyseliny a dlouhá ovocná chuť vám vykouzlí radost k dalšímu osvěžení. Vhodné podávat ke grilu a rybám.

0,75l Červená vína
Cuveé (Cuveé Schatzberg) 420,-

Toto velkolepé Cuveé z Cabernetu sauvignon, Merlotu a Zweigetrebe je silné víno. V chuti najdeme spousty různých vůní díky směsi 3 odrůd, které se vyznačují ovocností, kořenitostí, tříslovinami, hořkými tony se špetkou sladkosti. Vhodné k výjimečným chvílím se svými milými. Vhodné ke kořenitým jídlům a divočině.

Svatovavřinecké „Reserve“ (St. Laurent „Reserve“ 2013) 270,-

Toto silné Svatovavřinecké z Hory Křížů je hodně ovocné s nádechem čokolády, rybí- zu a lesního ovoce. Na jazyku cítíme výrazné třísloviny, které ale dokonale kopírují ex- trakt, který dlouho vydrží v ústech. Vhodné ke skladování a víno má velký potenciál k archivaci. Vhodné podávat k hovězímu.

0,75l Šumivá vína
Frizzante Rosé 2014 190,-

Toto perlivé víno s příjemnou třpytivou růžovou barvou voní po čerstvých lesních plodech. Díky velmi jemnému perlení na jazyku je toto Frizzante vhodné do letních horkých měsíců a vždy toužíte po dalším doušku. Podáváme jako aperitiv.

Frizzante Perla Vera 190,-

Svěží, ovocný charakter je výraz pro letní radost ze života. Pitelné Frizzante je vhodné jako aperitiv nebo doprovod k hlavnímu jídlu. Lehké perlená nám připomíná zelené jablko a exotické líčí. Vhodné jako aperitiv nebo osvěžení v letních měsících.

Všechny nápoje z tohoto lístku obsahují alergen č. 12 (oxid siřičitý).