Vinný lístek

Na výběr z následujících vinic:

Mendelova univerzita v Brně – univerzitní vinařství Lednice - logo
Mendelova univerzita v Brně – univerzitní vinařství Lednice

Ústav vinohradnictví a vinařství Zahradnická fakulta Mendelova univerzita v Brně Zájemci o univerzitní víno z Lednice na jižní Moravě mohou svoje chuťové pohárky rozdělit do produktových řad Student, Doctor, Professor. Každá má kromě svého svébytného označení vlastní druh lahví a etikety. Kategorie Student, Doctor a Professor nabízí snadný výběr. Otcem myšlenky těchto univerzitních vín jsou Vedoucí ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D. a sklepmistr Ing. Radim Holešínský. Pojmenování není zdaleka jen odkazem na to, kdo na výrobě daného vína pracoval. Zároveň jde o odstupňování kvality vína s tím, že ta nejlepší jsou ukryta pod produktovou řadou Profesor. V souvislosti s novým členěním vznikly designově netradiční etikety. Jednotícím výtvarným prvkem je lidská hlava. Univerzitní vinice v Lednici se rozkládají na šesti hektarech. Zhruba třetina z nich je produkčních, zbytek pak unikátním genofondem vinných odrůd. Ročně se z vinic sklidí od 25 do 30 tun hroznů. Ústav vyprodukuje ročně zhruba 12.000 lahví vína, která jsou k dostání v nejrůznějších vinotékách, a to například v Lednici, Brně či Břeclavi.

kategorie STUDENT
Hibernal 0,75l, suché, zemské, r. 2019 260 Kč

Odrůda vyšlechtěná v Německu patřící do skupiny odrůd PIWI – odrůdy odolné proti houbovým chorobám. Víno charakterem blízké Ryzlinku Rýnskému, žluto zelené barvy, intenzívní ovocité vůně, v plné chuti lze nalézt hlavně tóny citrusového ovoce, černého rybízu, zralé broskve. Doporučeno k bílým masům a mořským plodům.

Veltlínské zelené 0,75l, suché, zemské, r. 2020 260 Kč

Víno příjemné a intenzivní vůně se svěží chutí v jemných tónech pepře a zelené papriky.

Pálava 0,75l, polosuché, zemské, r. 2020 260 Kč

Krásná a vyvážená polosuchá Pálava, která vás mile překvapí příjemnou a vyváženou kyselinkou.

Tramín červený 0,75l, suché, zemské, r. 2020 260 Kč

Suchý Tramín červený je harmonické víno s příjemnou kyselinkou a tóny medu.

Veltlínské zelené Orange 0,75l, suché, zemské, r. 2019 260 Kč

Víno má jantarovou barvu. V chuti je těžší s jemnou kyselinkou a lehce svírající tříslovinou. Ve vůni nalezneme kandované ovoce, citrony a sladké koření.

Laurot-rosé 0,75l, polosladké, zemské, r. 2018 260 Kč

Osvěží a můžete pozorovat, jak víno mění svoji chuť i aroma v průběhu celého večera.

Merlot 0,75l, suché, zemské, r. 2020 260 Kč

Merlot, čti „merló“, je významná odrůda pocházející z Francie, která je jednou z vůbec nejstarších odrůd na světě. U nás se pěstuje především na Moravě, nejvíce rozšířená je v Mikulovské a Slovácké podoblasti. Tmavě rubínová až granátová. Po peckovém nebo lesním ovoci s jemnou stopou černého koření. Vyznačuje se sametovostí, hebkostí a příjemnou strukturou s tóny kompotového ovoce. U starších vín nalezneme také tóny lanýžů nebo čokolády.

kategorie DOKTOR
Frankovka 0,75l, suché, zemské, r. 2019 280 Kč

Víno má rubínovou barvu s fialkovými odlesky a výraznou tříslovinou. V chuti připomíná višně, třešně, lesní bobulovité ovoce.

kategorie PROFESOR
Chardonnay 0,75l, suché, zemské, r. 2018 340 Kč

Víno zrálo v sudu, který je do chuti a vůně vína krásně a elegantně zakomponovaný.

Vinné sklepy Maršovice

Oblast Morava – Znojemská podoblast – Obec Maršovice Rodinné vinařství, které hospodaří v severní části vinařské Znojemské podoblasti. Terroir vinic je složen z jílovitých spraší. Díky svému originálnímu mikroklimatu se zde skvěle daří plným červeným vínům, ale také vínům bílým, která vynikají výraznou ovocnou vůní a jemnou kyselinkou v chuti. Všechny vinohrady a způsob pěstování splňuji přísné podmínky integrované produkce, která si klade za cíl pěstovat hrozny šetrně k životnímu prostředí. Lahvovaná vína jsou plněna do skleněných lahví a uzavírána kvalitní korkovou zátkou. Vínům byla udělena značka Znojemsko regionální produkt a uspěla v mnoha soutěžích: Tramín červený uspěl v 2014 v Salonu vín ČR a Chardonnay 2012, výběr z hroznů zvítězil v kategorii bílých polosuchých vín v soutěži Král Vín ČR 2016. Víno se v této oblasti Jezeřany-Maršovice pěstovalo již od 16.století. Od roku 1711 zde vznikl statek, který zásoboval klášter v nedalekých Dolních Kounicích. Dále vesnici bylo v roce 1711 uděleno horenské právo. Rodinné vinařství Vinné sklepy Maršovice tak navázalo na starou maršovickou vinařskou tradici svých předků a odvěkou sedláckou tradici poctivé práce a dobře prosperujícího rodinného gruntu. Vinařství založili v roce 1998 švagři Václav Tropp a Eduard Novotný, kteří pěstují víno podle tradičních postupů s využitím moderních technologií. Mikroklima a péče o vinohrady v režimu integrované produkce je skvělým základem pro výrobu vyzrálých vín, většinou se zbytkovým cukrem. Vznikají krásná vína, která zrají v prostorách historického sklepa.

Maršovice
Tramín červený 0,75l, suché, r.2021 290 Kč

Víno zlatavé až medové barvy, ve vůni se mísí květnaté tóny růží, muškátu a tropického ovoce.

Sauvignon 0,75l, suché, r. 2021 290 Kč

Příjemné svěží víno s ovocnými tóny angreštu a broskví, perfektní v kombinaci se sýrem s modrou plísní a ořechy.

Dornfelder 0,75l, suché, r. 2019 290 Kč

V chuti převládají stopy peckového ovoce, brusinek. Rozlišitelné jsou slabé tóny pražených oříšků. Hodí se zejména ke zvěřině.

Rulandské šedé 0,75l, polosuché, pozdní sběr, r. 2020 320 Kč

Víno s dlouhotrvající dochutí, plností s výraznými medovými tóny, vynikne v kombinaci s výraznými kořeněnými pokrmy z masa.

Cabernet Sauvignon, 0,75 l, suché, pozdní sběr, r. 2019 320 Kč

Ojedinělé víno plné svěžích tónů, v chuti se jemně projevuje vanilka, která je zaplavena vyzrálými třešněmi a višněmi.

Rulandské šedé 0,75 l, polosladké, VzB, r. 2015 590 Kč

Plné víno s vysokým extraktem, medové tóny s pomerančovou vůní. Pro svou plnost se hodí k hutným úpravám masa a ryb. Víno se umístilo v TOP 6 nejlepších vín hodnocených v soutěži Great American International Wine Competition 2022.

Rýnský ryzlink 0,75 l, polosladké, VzH, r. 2021 530 Kč

Jedinečné víno, které Vás donutí rozpoznávat jednotlivé chutě, od zralých meruněk přes lipový květ. Výborně se hodí k drůbežímu masu.

Rulandské šedé 0,75 l, suché, VzH, r. 2021 530 Kč

Víno sklizené po svátku svatého Václava, svěží harmonické víno s výrazným aromatem a příjemnou kyselinkou.

Frankovka 0,75 l, sladké, r. 2021 320 Kč

Sladké víno rubínově fialkové barvy s ovocným aroma ostružin a černého rybízu. Podobné víno jako se dělá například v Řecku nebo Moldávii, hodí se ke sladkým dezertům nebo jako slavnostní přípitek.

Vinařství Antonína Koníčka – Celaria s.r.o. - logo
Vinařství Antonína Koníčka – Celaria s.r.o.

Malé vinařství se nachází v obci Popice u Znojma. Zdejší malebná příroda jižního okraje Národního parku Podyjí, historická vesnická architektura a pečlivě obdělávané vinohrady rozložené v kulturní krajině poskytují návštěvníkům neopakovatelnou atmosféru této části Znojemské vinařské oblasti. Hrozny pro tato vína pocházejí z vinic, kde je uplatňován citlivý přístup k ekologii. Při vlastní výrobě pak výrobce respektuje přirozené biodynamické procesy. Vznikají tak vína, která zrají v dubových a akátových sudech v prostorách 200 let starého historického sklepa. Vinařství, jeho filozofii a způsob výroby vína vede Antonín Koníček, absolvent SVŠ Valtice, MENDELU v Brně a držitel všech degustátorských osvědčení a zkoušek v České republice. Více než dvacetiletá praxe ve vinařství Modrý sklep utvářela pohled na výrobu vína, jakožto nejpřírodnějšího alkoholického nápoje, který provází lidstvo tisíce let.

Koníček
Popický muškát 0,75 l, polosuché, zemské, r. 2021 420 Kč

Víno s lehce muškátovou vůní a zároveň citrusovou pikantní chutí a v dochuti může připomínat grep s jemnými hořčinkami.

Sauvignon 0,75 l, suché, zemské, r. 2020 420 Kč

Víno, které nemá příliš výrazné aroma, je suchý, přesto jemný

Frankovka 0,75 l, r. 2021 420 Kč

Lehké víno s výraznou ovocitostí připomínající rybíz jasnou červenou barvou a svěží dochutí.

Sylvánské zelené 0,75 l, suché, r. 2021 420 Kč

Víno má zvláštní vůni, může připomínat zralý angrešt, pelargonii a možná mandle.

Ryzlink rýnský 0,75 l, suché, zemské, r. 2021 420 Kč

Ve vůni můžete nalézt rozkvetlý akát, jasmín, fialky a kořenité až zemité tóny. Víno je minerální až pikantní.

Všechny nápoje z tohoto lístku obsahují alergen č. 12 (oxid siřičitý).