Skryté příběhy pro malé i velké výletníky, pro zvídavé děti a hravé rodiče

Skryté příběhy – Nesouměrnost osudu

Moravský kras je atraktivní destinací se široce rozvinutou turistickou a sportovní infrastrukturou, vhodnou k celoročnímu využití, s řadou možností pro pasivní i aktivní trávení volného času. My jsme tohoto potencionálu využili a ze znalostí místopisu jsme pro Vás připravili sportovně vzdělávací hru s poutavým příběhem a zajímavými úkoly.

Hra se nazývá Nesouměrnost osudu a více informací získáte na Skryté příběhy | příběhy (skrytepribehy.cz).

Co jsou skryté příběhy? 

Pátrací hra, která baví děti i dospělé a je tak skvělou příležitostí pro trávení společného času. Hra odhaluje historické příběhy velkých osobností i malých postav z různých dob a míst českých dějin a je tedy nejen zábavná, ale i vzdělávací.

Jak začít hrát? 

Hra je dostupná zdarma na App Store i Google play. Stačí si stáhnout aplikaci Skryté příběhy do telefonu a pak jen vybrat konkrétní trasu z mapy (seznamu) a stáhnout si ji do telefonu. Po zmáčknutí tlačítka „hrát“ se objeví mapa. Jakmile dorazíte na první zastavení, otevře se úkol a po jeho splnění (zaškrtnutím odpovědi) pokračujete na další zastavení. Zastavení se nedají přeskakovat, sledují děj příběhu. 

Křtinská trasa – Nesouměrnost osudu

Náročnost trasy: 11,6 km; cca 3,5 hodiny 

Při dobrodružné výpravě se přenesete do první poloviny 18. století, tedy do doby, kdy byl v módě barokní sloh. Jezdilo se v kočárech, nosily se paruky a náboženství hrálo významnou roli v životě každého člověka. Nejen že se slavily Vánoce a Velikonoce, ale také se lidé pěšky vypravovali na dlouhé i kratší cesty k významným kostelům – poutním místům. Právě poutní kostely patřily k nejkrásnějším stavbám této doby. I naše nejslavnější barokní stavba, chrám na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, je poutním kostelem. Jeho architekt, celosvětově proslulý Jan Blažej Santini-Aichel z Prahy, však navrhnul ještě jednu honosnou budovu: poutní kostel pro Křtiny. Jejího postavení se však již nedožil, a tak na stavitele Klíčníka a jeho mladého pomocníka Ritze dopadl nelehký úkol. Musí velkolepý Santiniho kostel postavit sami, jeho architekt už jim s ničím poradit nemůže.

Hra vás ponoří do lesního království a provede vás malebnými lesními stezkami s příjemnou klidnou atmosférou.  Trasa Skrytých příběhů se nenásilně prolíná se čtyřmi dalšími pěšími cestami v okolí Křtin. Začátek trasy Skryté příběhy protíná část Radostné cesty (více informací o cestě zde – krtiny.katolik.cz), která vede zalesněnou strání v úbočí křtinské Hory a nabízí kouzelné výhledy na kostel a část obce. 

Další úsek trasy kopíruje nově zbudovanou stezku Chvála stromů ldf.mendelu.cz, která vede až do křtinského arboreta. Po cestě si navíc můžete rozšířit a doplnit znalosti o jednotlivých druzích dřevin a jejich praktickém využití. 

Na posledním úseku od arboreta si projdete pozpátku i část Sluneční stezky, kde můžete v malém měřítku vidět makety jednotlivých planet. (více informací ke Sluneční stezce – navyletbrno.cz). Na posledním úseku se též napojujete na stezku pohádkového království šneka Krasíka krasik.cz.   

Závěr příběhu vás dovede zpět k Zámku, kde na vás čeká schránka s drobným překvapením a odměnou za úspěšné absolvování celé trasy a splnění všech úkolů.

Nejedná se o náročný terén, s kočárkem bychom ale trasu absolvovat nedoporučovali.

Podrobnější a přehlednější mapu vám nabídne přímo během hry samotná aplikace v telefonu.