Pohádkové království šnečka Krasíka

Pohádkové království

Zámek Křtiny je zapojen do jedinečného projektu – Pohádkové království šnečka Krasíka. Jedná se o soubor míst v Moravském krasu, které stojí za návštěvu. Ideální formou je vyzvednutí cestovního pasu a mapy (zdarma v každé pohádkové kanceláři – na Zámku Křtiny je to recepce) a potom už jen stačí si při návštěvě každého místa do pasu nechat dát razítko. Místa jsou velmi pečlivě vybrána tak, aby si cestovatelé prohlédli nejen nejznámější lokality Moravského krasu, ale i ty méně známé, avšak stále úžasné a stojící za návštěvu.

V pohádkové kanceláři na Zámku Křtiny lze zakoupit i různé upomínkové předměty spojené s Krasíkem – kniha, polštářek, hrníček, hra, pexeso, tričko, atd.

Po nasbírání všech razítek do Vašeho cestovního pasu dostanete knihu zdarma, při nasbírání 3 a 6 razítek máte nárok na pexeso a dřevěné kolečko se symbolem podle místa, kde se zrovna nacházíte.

Více informací o pohádkovém království včetně aktuálních akcí naleznete na webu.
www.krasik.cz

Zážitková stezka šneka Krasíka ve Křtinách

Šnek Krasík neodpočívá jen ve stínu v zámeckém parku, ale také rád chodí na výlety. Jeden z nich je i ve Křtinách. A jak ho můžete absolvovat? Třeba tak, že si na recepci Zámku vyzvednete (nebo níže stáhnete) pracovní list s instrukcemi a vydáte se na cestu. Trasa Vás provede zajímavými místy ve Křtinách a jejich blízkém okolí.

POZOR: Na výlet jdete s mapou, takže je potřeba mít alespoň mírný smysl pro orientaci na mapě a v terénu. Dále vedou cesty prostředím lesa, takže hrozí riziko pádu stromů nebo jejich částí, proto do lesa nechoďte ve větrném nebo bouřkovém počasí.

Cestou plníte několik jednoduchých úkolů a pokud je všechny správně splníte, můžete si na recepci Zámku vyzvednout malou odměnu. Provozní doba recepce je denně od 8 do 20 hodin.

Pracovní list je zdarma. Na cestu budete dále potřebovat tužku, kterou Vám za vratnou zálohu 5 Kč zapůjčí na recepci.

Jedna trasa je trochu jednodušší, většinou po zpevněných cestách. Doporučujeme pro menší děti, případně terénní kočárky. Druhá trasa je trochu náročnější, lesním terénem. Doporučujeme pro větší děti, bez kočárku nebo pro odvážné terénní kočárky.

7 dní v pohádce aneb jak si užít Moravský kras trochu jinak

Křtinská trasa byla otevřena 1. 7. 2015, ale není to zdaleka jediný zážitek, který ve spojení s Krasíkem můžete mít. Existuje dalších 6 tras a zážitků, které Vám naplní třeba týdenní dovolenou, prázdninové dny nebo jen tak volné odpoledne.

A jaká jsou všechna místa, kde se můžete s Krasíkem pobavit? Týdenní program pro Vás a Vaše děti je převzat z webu Krasíka
www.krasik.cz

Detailní popis trasy

Den první
návštěva u Mydlidědka
Zrovna prší nebo je zima a na procházky venku to moc nevypadá? Což takhle navštívit malou manufakturu, kde se ručně vyrábí svíčky z vosku a voňavá mýdla? Navrch se dozvíte něco o včelách a odnesete si domů vlastnoruční výrobek. Než vyrazíte na výlet, je lepší k Mydlidědkovi zavolat. List s kontakty si stáhnete zde.

POZOR: Trasa je mimo provoz.
Den druhý
hurá na koloběžky
Chodit pěšky je nuda a v autě je horko? To je ten pravý čas vyrazit na koloběžky. Na vybranou je z několika tras, které vás budou zaručeně bavit. V nabídce je i cesta pěšinkami do Brna s možností odevzdat koloběžku tam. List ke stažení zde.

POZOR: Trasa je mimo provoz.
Den třetí
do Blanska, za dávnými hrdiny z umělecké litiny
Blansko je moderní město a na první pohled se zdá, že milovníkům historie nemá co nabídnout, to je ale omyl. Prohlídka galerie umělecké litiny pod širým nebem vás zavede do dávných časů a pokud dokážete správně vyluštit tajenku, dojdete až k pokladu. List ke stažení zde, vytištěný ho dostanete zdarma v informační kanceláři Blanka. Trasa je přístupná jen v otvíracích hodinách Muzea Blansko www.muzeumblansko.cz.

Den čtvrtý
do Křtin, výlet po okolí poutního místa s překvapením
Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List ke stažení zde nebo na recepci Zámku Křtiny. V provozu od 1. 7. 2015.

Den pátý
křížem krážem zámeckým parkem za doprovodu knížecích zahradníků
Jaké krásy a tajemství skrývá park zámku v Rájci nad Svitavou? Tato trasa vám to prozradí a možná vám ukáže i cestu k pokladu.Pracovní list ke stažení zde nebo na pokladně zámku. Trasa je přístupná jen v otvíracích hodinách zámku www.zamekrajec.cz

Den šestý
putování za příběhem rudických vod
Ačkoliv v Rudici najdete větrný mlýn – a v něm zajímavou expozici o dobývání krasu – rudická trasa vede nad podzemním potokem, kolem jezírek a studánek. Pětikilometrová trasa lesním chládkem pobaví i nejmenší. Pracovní list ke stažení zde nebo v muzeu Větřák. V provozu od 5. 6. 2015 

Den sedmý
za výhledy v okolí Sloupa a Šošůvky
Do Krasu se obvykle jezdí za jeskyněmi, propastmi a žleby. Ale vyhlídky a daleké výhledy? Tím je tato trasa unikátní. Podívat se můžete i na nejvyšší bod Moravského krasu. Pracovní list ke stažení zde nebo v restauraci Stará škola.  V provozu od 6. 6. 2015