Arboretum Křtiny

Tento nádherný exteriér se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice. Po domluvě je zde možné zrealizovat svatební obřad, nebo arboretum využít pro fotografování novomanželů. Arboretum Křtiny je perfektní prostor pro svatební obřad, hostinu nebo exkurzi. Arboretum je od zámku vzdáleno 10 minut jízdy autem, je možné zajistit v arboretu i catering.

O arboretu

Nejstarší a největší zařízení tohoto druhu na ŠLP Křtiny je Arboretum Křtiny, nacházející se u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Založeno bylo v roce 1928 profesorem tehdejší Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně Augustem Bayerem.

Rozloha arboreta je 23 ha, zabírá louky kolem potoka, přilehlé části lesních svahů a součástí je i rybník. Evidováno je zde na 800 taxonů dřevin, z toho je přes 200 druhů, kříženců a kultivarů vrb, což je jedna z rarit této unikátní sbírky. Nejvzácnější dřevinou, se kterou se studenti i návštěvníci mohou seznámit je pajehličník přeslenitý (Sciadopitys verticillata), pocházející až z dalekého Japonska. Pro poučení je k dispozici naučná stezka Domácí dřeviny, osazená informačními tabulkami o každé představované dřevině. Estetika arboreta je vhodně doplněna více než 25 dřevěnými sochami a sousošími, které vytvořili studenti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně při pořádaných sochařských sympóziích.

Zajímavostí jsou nové trasy Šampioni z arboreta, Cesta kolem světa, Dotek umění, (S)mysl mezi stromy nebo dětská šifrovací hra Co skrývají stromy, rovněž zde naleznete venkovní výukový amfiteátr a navazující rekreačně-výchovnou stezku Chvála stromů, věnovanou jednotlivým druhům dřevin.

Arboretum Křtiny má sezónní otvírací dobu, a to po celé vegetační období mezi Dny otevřených dveří, které jsou pořádány na konci měsíce května a na začátku měsíce října. Pro veřejnost je vždy otevřeno o víkendech od 10:00 do 17:30, v týdnu pak předchozí domluvě pro organizované skupiny nad deset osob.