Pohádkové království šnečka Krasíka

Pracovní list výletu se šnekem Krasíkem ve KřtináchLogo_CZ-krasik

Pohádkové království

Zámek Křtiny je zapojen do jedinečného projektu – Pohádkové království šnečka Krasíka. Jedná se o soubor míst v Moravském krasu, které stojí za návštěvu. Ideální formou je vyzvednutí cestovního pasu a mapy (zdarma v každé pohádkové kanceláři – na zámku Křtiny je to recepce) a potom už jen stačí si při návštěvě každého místa do pasu nechat dát razítko. Místa jsou velmi pečlivě vybrána tak, aby si cestovatelé prohlídli nejen nejznámější lokality Moravského krasu, ale i ty méně známé, avšak stále úžasné a stojící za návštěvu.

V pohádkové kanceláři na zámku Křtiny lze zakoupit i různé upomínkové předměty spojené s Krasíkem – kniha, polštářek, hrníček, hra, pexeso, atd.

Po nasbírání všech razítek do Vašeho cestovního pasu dostanete knihu zdarma, při nasbírání 3 a 6 razítek máte nárok na pexeso a dřevěné kolečko se symbolem podle místa, kde se zrovna nacházíte.

Ve Křtinách bude od července také stezka šnečka Krasíka, která Vás provede nejzajímavějšími lokalitami právě ve Křtinách.

Více informací o pohádkovém království včetně aktuálních akcí naleznete na webu: www.krasik.cz

SAMSUNGZážitková stezka šneka Krasíka ve Křtinách

Šnek Krasík neodpočívá jen ve stínu v zámeckém parku, ale také rád chodí na výlety. Jeden z nich je i ve Křtinách. A jak ho můžete absolvovat? Třeba tak, že si na recepci zámku vyzvednete (nebo níže stáhnete) pracovní list s instrukcemi a vydáte se na cestu. Trasa Vás provede zajímavými místy ve Křtinách a jejich blízkém okolí.

POZOR: Na výlet jdete s mapou, takže je potřeba mít alespoň mírný smysl pro orientaci na mapě a v terénu. Dále vedou cesty prostředím lesa, takže hrozí riziko pádu stromů nebo jejich částí, proto do lesa nechoďte ve větrném nebo bouřkovém počasí.

Cestou plníte pět jednoduchých úkolů a pokud je všechny správně splníte, můžete si na recepci zámku vyzvednout malou odměnu. Provozní doba recepce je denně od 8 do 20 hodin.

Pracovní list je zdarma. Pokud byste si chtěli projít i další Krasíkovy trasy a zážitky, můžete si za 10 Kč zakoupit celý soubor pracovních listů. Na cestu budete dále potřebovat tužku, kterou Vám za vratnou zálohu 5 Kč zapůjčí na recepci.

křtiny_a3

7 dní v pohádce aneb jak si užít Moravský kras trochu jinak

Křtinská trasa byla otevřena 1. 7. 2015, ale není to zdaleka jediný zážitek, který ve spojení s Krasíkem můžete mít. Existuje dalších 6 tras a zážitků, které Vám naplní třeba týdenní dovolenou, prázdninové dny nebo jen tak volné odpoledne.

A jaká jsou všechna místa, kde se můžete s Krasíkem pobavit? Týdenní program pro Vás a Vaše děti je převzat z webu Krasíka www.krasik.cz

Den první: návštěva u Mydlidědka
Zrovna prší nebo je zima a na procházky venku to moc nevypadá? Což takhle navštívit malou manufakturu, kde se ručně vyrábí svíčky z vosku a voňavá mýdla? Navrch se dozvíte něco o včelách a odnesete si domů vlastnoruční výrobek. List si stáhnete zde.
Den druhý: hurá na koloběžky
Chodit pěšky je nuda a v autě je horko? To je ten pravý čas vyrazit na koloběžky. Na vybranou je z několika tras, které vás budou zaručeně bavit. V nabídce je i cesta pěšinkami do Brna s možností odevzdat koloběžku tam. List ke stažení zde.
Den třetí: do Blanska, za dávnými hrdiny z umělecké litiny
Blansko je moderní město a na první pohled se zdá, že milovníkům historie nemá co nabídnout, to je ale omyl. Prohlídka galerie umělecké litiny pod širým nebem vás zavede do dávných časů a pokud dokážete správně vyluštit tajenku, dojdete až k pokladu. List ke stažení zde, vytištěný ho dostanete zdarma v informační kanceláři Blanka. V  provozu od 5. 6. 2015. Trasa je přístupná jen v otvíracích hodinách Muzea Blansko www.muzeumblansko.cz.
Den čtvrtý: do Křtin, výlet po okolí poutního místa s překvapením
Křtiny jsou známé poutní místo, ale málokdo zná jeho okolí. Přitom za prohlídku rozhodně stojí. Pro děti i dospělé je připravena pětikilometrová trasa s interaktivními prvky. List ke stažení zde nebo na recepci zámku Křtiny. V provozu od 1. 7. 2015.
Den pátý: křížem krážem zámeckým parkem za doprovodu knížecích zahradníků
Jaké krásy a tajemství skrývá park zámku v Rájci nad Svitavou? Tato trasa vám to prozradí a možná vám ukáže i cestu k pokladu. Pracovní list ke stažení zde nebo na pokladně zámku. V provozu od 15. 6. 2015, trasa je přístupná jen v otvíracích hodinách zámku www.zamekrajec.cz.
Den šestý: putování za příběhem rudických vod
Ačkoliv v Rudici najdete větrný mlýn – a v něm zajímavou expozici o dobývání krasu – rudická trasa vede nad podzemním potokem, kolem jezírek a studánek. Pětikilometrová trasa lesním chládkem pobaví i nejmenší. Pracovní list ke stažení zde nebo v muzeu Větřák. V provozu od 5. 6. 2015
Den sedmý: za výhledy v okolí Sloupa a Šošůvky
Do Krasu se obvykle jezdí za jeskyněmi, propastmi a žleby. Ale vyhlídky a daleké výhledy? Tím je tato trasa unikátní. Podívat se můžete i na nejvyšší bod Moravského krasu. Pracovní list ke stažení zde nebo v restauraci Stará škola.  V provozu od 6. 6. 2015